Fytoterapia – liečivá sila prírody.

Éterické oleje – základ aromaterapie.
22 septembra, 2015
Feng Shui – zharmonizovanie vnútorného priestoru.
22 septembra, 2015
Éterické oleje – základ aromaterapie.
22 septembra, 2015
Feng Shui – zharmonizovanie vnútorného priestoru.
22 septembra, 2015

Fytoterapia – liečivá sila prírody.

Fytoterapiu ako prírodnú liečbu každý z nás pozná asi najlepšie. Bylinkové čaje, maste, likéry či rôzne tinktúry už určite nejeden z vás použil. Aj my ju využívame hojne vo svojom živote. Nevieme si už predstaviť deň bez dobrého bylinkového čaju či použitia vhodného bylinkového prípravku v čase ochorenia, ale aj ako preventívne opatrenie. Preto vám tu prinášame zopár informácii, rád a odporúčaní, s ktorými sa radi s vami podelíme. Nech sa páči, želáme vám inšpiratívne čítanie.

Človek je existenčne viazaný na rastlinnú ríšu tým, že flóra podmieňuje dýchateľnú atmosféru a organické látky, ktoré vznikajú pri fotosyntéze a pravdaže rastliny ľudstvo aj živia. Bylinky v našom kraji nachádzame hojne a určite sa už každý s nimi v nejakej forme stretol. Najčastejšie ich konzumujeme ako nápoj vo forme bylinného čaju. Ale rovnako dobre padne aj bylinná kúpeľ, či využitie čerstvých bylín v kuchyni. My využívame túto formu pomoci, ktorú nám príroda ponúka na zlepšenie fyzického, ale i duševného zdravia. Dať si dobrý dúšok bylinného, alebo aj iného čaju, a pri tom sa stíšiť, pozastaviť, v tomto uponáhľanom svete je balzam jednak pre telo i dušu.

Fytoterapiu využívame na podporu liečenia problémov i ako prevenciu na udržanie zdravia. Pomáha pri liečivom procese ľahšie a rýchlejšie zvládať jeho ukončenie. Pitie bylinných čajov nemožno zameniť za liečbu klasickú alopatickú / liekmi /, ale veľmi účinne ju môžu podporiť a v začiatočnom štádiu procesu i nahradiť. Preto Vám radi poradíme ako na to, čo by bolo pre Vás vhodné a ako postupovať. Pár návodov a popisov nájdete aj tu.

Čo je Fytoterapia.

Fytoterapia, ako už zo samotného názvu vyplýva, je liečba pomocou využitia liečivých rastlín. Rastlinná liečba je taká stará ako ľudstvo samo. Choroby a úrazy sa liečili inštinktívne. Spočiatku sa na liečbu využívali len divo rastúce rastliny, ale sú dôkazy, že už minimálne 4000 rokov pred naším letopočtom sa liečivé rastliny aj pestovali. V Číne vyšla 3000 rokov pred n.l. prvá lekárska kniha Nei King / liečebník /, ktorej autorom bol cisár Huang-Ti. Na širokej rastlinnej báze sa rozširovala aj medicína v Egypte. Nezávisle od medicíny sa rozvíjalo aj prírodné liečiteľstvo Aztékov, Inkov a Mayov. Do Európy prenikli z Rímskej ríše, kde pôsobili grécki lekári. Najznámejší bol Hippokrates, ktorý sa opieral o prirodzenú životosprávu a prírodné liečivé prostriedky, predovšetkým rastliny.
Pri osídľovaní nášho územia slovanskými kmeňmi, liečili našich predkov prírodnými liekmi bylinkárky a vedmy. Bohatá flóra nášho územia im poskytovala hojnosť liečivých rastlín. Pestovanie liečivých rastlín sa sústreďovalo najmä tam, kde sa liečilo, teda do kláštorov. U nás veľmi známy Červený kláštor, kde pôsobil lekár- farár Cyprián.

Fytoterapia slúži predovšetkým na liečenie telesného zdravia, či už vo forme čajov, tinktúr, olejov, balzamov, ale aj na kúpele a kozmetické účely. Využívajú sa pri nej liečivé účinky rastlín, ktoré obsahujú liečivé látky. Tieto liečivé látky sú v rastlinkách rôzne zastúpené a často slúžili i ako základ na výrobu liekov. Poznaním obsahu liečivých látok v rastlinkách vieme určiť ich možnosť pôsobenia i využitia. Bylinky môžeme spolu kombinovať do zmesi a tú potom vhodne zvolenú používať. Je to jemnejší a pre naše telo prirodzenejší spôsob pomoci ako syntetika. Ak sa naučíte riešiť svoje zdravotné problémy hneď na začiatku, budú Vám slúžiť ako výborný pomocník.

Liečivé rastliny.

Na svete sa eviduje v súčasnosti asi 15 000 liečivých rastlín. V Európe je známych okolo 1000 druhov liečivých rastlín, z ktorých sa asi 800 využívalo v ľudovom liečiteľstve. U nás sa oficiálne využíva okolo 150 druhov.

Predstavujeme Vám niektoré u nás najčastejšie používané liečivé rastliny.

Využitie bylín.

Liečivé rastliny môžeme využiť v každodennom živote v širokej oblasti. Či už využijeme ich liečivé účinky na prípravu čajov, liečivých kvapiek, nápojov, mastičiek, alebo len pre potešenie z ich krásy, vône v záhradke, či vo forme Potpouri v byte. Rovnako neoceniteľnú úlohu zohrávajú i v kuchyni , či už ako korenina, alebo priamo ako súčasť jedla, dobrôtky, osviežujúcich nápojov. V poslednej dobe sa rozšírilo pestovanie byliniek v záhradkách ako okrasné rastlinky, ktoré potešia svojimi jemnými kvietkami a rozmanitou vôňou. Zároveň v prípade potreby máme pomocníka do kuchyne, alebo ako prvú pomoc pri vypuknutí ochorenia. Naše babičky si z nich vedeli urobiť výborné a účinné skrášľovacie prostriedky. Rôzne “ vodičky a mastičky“ boli vždy po ruke. Dokonca sa využívali aj na farbenie vlny aj inej textílie. Môžu okrášľovať príbytky buď vo forme kytičiek, vencov, alebo ako voňačka v šatníku, na stole, alebo vankúšik na spanie.

Liečivé byliny ako čaje.

Poznáme veľa druhov receptov na prípravu bylinkového liečivého čaju. Ponúkneme Vám tu zopár typov na zmesi čajov, ktoré by nemali chýbať v domácej bylinkovej lekárničke:

Čaj pri prechladnutí s teplotou:
Kvet lipy, kvet repíka, vňať túžobníka brestového, vňať dúšky materinej.

Čaj pri zápale horných dýchacích ciest a kašli:
Kvet bázy čiernej, list divozelu, kvet podbeľu, list prvosienky, kvet slezu.

Čaj pri nádche:
List slezu, plody feniklu, aníz, kvet bázy čiernej, kvet harmančeka.

Čaj pri žalúdočných ťažkostiach spojených s nadúvaním:
Kvet harmančeka, list mäty piepornej, plod fenikla, plod anízu, vňať medovky, list slezu.

Čaj pri zvýšenej žalúdočnej kyseline:
Kvet rumančeka, list medovky, list mäty, kvet slezu, vňať ľubovníka bodkovaného, vňať pamajoránu, kvet nechtíka.

Čaj pri hnačke:
Vňať nátržníka husieho, kvet rumančeka, vňať šalvie, list ostružiny, vňať čistca rovného, vňať alchemilky.

Čaj pri zápche:
Kvet bázy čiernej, kôra krušiny, ľanové semeno.

Čaj na upokojenie:
Chmeľ, Tymian, Bazalka, Valeriana, Ľubovník.

Čaj proti stresu:
Medovka, Ľubovník, Levanduľa, kvet Slezu, kvet nechtíka, vňať pamajoránu.

Bylinky v kozmetike.


Bylinky môžeme úspešne použiť aj na domáce skrášľovanie. Doma vyrobená kozmetika je dobrým doplnkom k špecializovaným prípravkom z obchodu, ale je ju možné použiť aj samostatne v prípadoch alergií alebo precitlivenosti na chemické prípravky.
Predpokladom sú kvalitné recepty, správne suroviny, znalosť základov domácej prípravy, dostatok času a trpezlivosť. Domáca prírodná kozmetika neobsahuje žiadne konzervačné prípravky, a preto ju pripravujeme len v takom množstve, ktoré ihneď spotrebujeme alebo na krátku dobu uskladníme v chladničke.
Najčastejšie doma pripravované kozmetické prípravky sú kúpele, masky, krémy a pleťové vody.

Teplý kúpeľ – hotový liek:

Keď sa zimomravosťou alebo nevoľnosťou prejavilo prechladnutie, môže byť teplý kúpeľ skutočným liekom. Ale nielen pri ochorení sa môžeme rozmaznávať kúpeľom. Nádherne zrelaxujeme, oživíme si pokožku a necháme bylinky za nás pracovať pre krásu.
Najlepšie je vložiť 100 až 200g sušených byliniek do bavlneného vrecúška, dobre zviazať a zavesiť priamo pod prúd tečúcej vody. O niečo náročnejšia je príprava nálevu. Rovnaké množstvo byliniek v tomto prípade sparíme 1 až 2 litrami vody, necháme 20 min. lúhovať a potom po precedení byliniek, nálev vlejeme do vane.

Naše Typy:

Kúpeľ z chmeľu:
Na jeden kúpeľ potrebujeme 250g chmeľových šištíc. Pôsobí osviežujúco po namáhavom dni, upokojuje.

Kúpeľ z levandule:
Na jeden kúpeľ postačí 150g levanduľového kvetu. Kúpeľ krásne uvoľňuje a osviežuje. Je rovnako vhodný pre nečistú / hovoríme tomu mestskú /,ale aj normálnu pokožku.

Kúpeľ z dubovej kôry:
Budeme potrebovať 100g dubovej kôry. Je dobré pripraviť si z nej odvar v 1 – 2l vody a potom mierne vychladený naliať do kúpeľa. Je vhodný pre mastnú a uhrovitú pokožku, ale napr. aj na kŕčové žily a hemoroidy.

Pleťová maska – krátky oddych pre pokožku:

Určite to poznáte z vlastnej skúsenosti. S maskou na tvári na chvíľu vypnete, upokojíte sa a relaxujete. Prospieva to nielen pokožke, ale i duši. Účinok je potom vidieť niekoľko hodín.
Masky sa vždy nanášajú na dôkladne vyčistenú pokožku tváre a krku. Čas pôsobenia je asi 20-30min. Okolie očí sa necháva voľné. Potom sa maska dôkladne spláchne vlažnou vodou. Nakoniec sa pretrie pleťovou vodou.

Naše Typy:

Harmančeková maska:
1 malá šálka tuhého harmančekového čaju sa vmieša do prírodného základu / vazelína, bahno /. Dobre zamiešajte a naneste na tvár. Je vhodná pre podráždenú, sčervenenú pleť.

Mätová maska:
1 malá šálka tuhého mätového čaju sa vmieša do prírodného základu / vazelína, bahno /. Dobre zamiešajte a naneste na tvár. Je vhodná pre mastnú nečistú pleť. Pekne osviežuje a pleť vypína.

Maska z medovky lekárskej:
1 malá šálka tuhého medovkového čaju sa vmieša do prírodného základu / vazelína, bahno /. Dobre zamiešajte a naneste na tvár. Je vhodná pre každú pleť. Silne upokojuje.

Krémy na ošetrenie pleti:

Krém z materinej dúšky:
Najvhodnejšie je si zakúpiť už hotový 50g krémový základ v obchode / je v našej ponuke/ alebo prírodnú vazelínu. Do neho potom kvapneme 3 kv oleja z materinej dúšky. Tento krém je vhodný pre normálnu a suchú pleť.

Ružový krém:
Najvhodnejšie je si zakúpiť už hotový 50g krémový základ v obchode / je v našej ponuke/ alebo prírodnú vazelínu. Do neho potom pridáme 40g destilátu z ružového kvetu. Tento krém je vhodný pre normálnu a staršiu pleť. Veľmi vyživuje.

Rozmarínový krém:
Najvhodnejšie je si zakúpiť už hotový krémový základ v obchode / je v našej ponuke/ alebo prírodnú vazelínu. Do neho potom kvapneme 3 kv oleja z rozmarínu. Tento krém je vhodný pre mastnú a nečistú pleť. Pleť vypína a prekrvuje.

Pleťové vody:

Pleťovú vodu nanášame na tvár čistým vatovým tampónom. Používajú sa buď na čistenie alebo tonizovanie pleti.

Náš Typ:

Bylinková pleťová voda: 2 PL harmančekových kvetov, 1PL list podbeľu, 50g ružovej vody, 100g destilovanej vody, 20g alkoholu / čistého najlepšie 70%/, 10kv harmančekovej tinktúry. Bylinky naložte do nádoby s uzáverom, zalejte alkoholom a destilovanou vodou a nechajte cez noc stáť. Potom preceďte cez handričku alebo kávový filter a pridajte ružovú vodu s harmančekovou tinktúrou. Premiešajte a môžete požiť. Je veľmi dobrá pre citlivú pleť na čistenie i tonizovanie.

Ďalšie využitie bylín:
  • Bylinky v byte.
  • Bylinky v kuchyni.
  • Bylinky v záhrade.
  • Bylinky na farbenie.

Rôzne prípravky z liečivých rastlín si môžete nájsť aj s popisom v našom E-shope. – kliknite tu: Prípravky z liečivých rastlín si môžete ihneď objednať.

Spracovanie liečivých rastlín

Vo väčšine prípadov je rastlina najúčinnejšia v čerstvom stave. Ale pre sezónny výskyt rastlín a nutnosť rýchleho spracovania by bola ich použiteľnosť veľmi obmedzená. Preto sa musia konzervovať.

Najbežnejší spôsob je:

Sušenie:

Stratou vody sa hmotnosť rastlín zníži až o 80-90%.
Sušená bylinná časť má väčší obsah účinných látok ak je narezaná. Bylinky zbierame na poludnie, kedy majú v sebe najviac siličných látok. Potom ich narežeme na väčšie kúsky a necháme na site pri izbovej teplote sušiť. Niekto používa na sušenie špeciálne sušičky. Bylinky sa môžu sušiť aj v celom stave. Vtedy ich zviažeme do nie veľmi silných kytíc a zavesíme hore hlavou na špagát v miestnosti. Bylinky nesmieme sušiť na plnom slnku.
Najčastejšie sa používajú na sušenie samostatné sólo byliny, z ktorých sa potom robia zmesi. Možno tak pripraviť pridaním iných bylín čajovinu zloženú tak, aby bola čo najúčinnejšia. Ale často sušia už namiešané narezané zmesi bylín. Hlavne v malých domácich bylinkových záhradkách. Proces sušenia je ukončený vtedy, keď listy pri dotyku šuštia a stonky sa ľahko lámu. Takto získanú suchú hmotu uskladníme v nádobach zo skla alebo v plechoviciach s uzáverom.

Produkty Fytoterapie:

Z bylín sa priemyselne vyrába množstvo výrobkov, ktoré sa dajú využiť v domácnosti. My Vám tu dáme typy na domácu výrobu niektorých z nich.

Bylinkové liečivé oleje:

V ľudovom liečiteľstve sa s obľubou používajú rozličné bylinkové oleje, pretože sa dajú ľahko pripraviť a majú široké uplatnenie.

Najznámejšie využívané bylinkové oleje sú:
nechtíkový, ľubovníkový, ibiškový, rozmarínový, z arniky, harmančeka, levandule, z kvetu divozela, mäty alebo medovky.

Príprava:

Do 1l dobrého konzumného oleja / olivového / dáme plnú hrsť / 150g / sušenej bylinky a necháme dva až tri týždne na slnku vylúhovať. Potom môžeme olej precediť cez jemné sitko, pričom bylinky vytlačíme od oleja a olej naplníme do sklenených fľašiek. Eterické oleje sa rozpúšťajú v mastných olejoch a tak sa vlastne extrahujú / uvoľňujú / do oleja. Takto pripravené oleje majú široké uplatnenie. Používajú sa na ošetrenie pokožky, do kúpeľa, ako masážne oleje i pre použitie v kozmetike.
Správne pripravené bylinkové oleje majú trvanlivosť niekoľko mesiacov.

Bylinkové liečivé tinktúry:

Na rozdiel od olejov je v tinktúrach ako rozpúšťadlo účinných látok z rastlín použitý alkohol. V príprave domácich alkoholických nápojov boli naši otcovia skutoční majstri. Najmä žalúdočné horké bolo pri poruchách trávenia po výdatnom jedle samozrejmosťou.

Najznámejšie využívané bylinkové tinktúry sú:
nechtíková, ľubovníková, rozmarínová, z arniky, harmančeka, levandule, ligurčeka, horeca, tymiánu, trnky, mäty alebo medovky.

Príprava:

Na prípravu tinktúry použijeme čerstvé, ale aj sušené bylinky. Na 1liter ražnej liehoviny / najmenej 30% / použijeme plnú hrsť / asi 150g / sušených bylín. Fľašu zazátkujeme a postavíme na 2 – 3 týždne na slnečné miesto. Občas zatrepeme. Potom lieh scedíme a rastlinu prelisujeme. Scedenú i prelisovanú tekutinu zlievame do pripravených sklenených fľaštičiek. Takto pripravená tinktúra má dlhú dobu spotreby.

(Visited 11 487 times, 1 visits today)
m m

Comments are closed.